Co robić, gdy marzną stopy?

Problem marznących stóp

Część osób niezależnie od temperatury na zewnątrz, w pokoju czy też noszonej odzieży skarży się na prawie zawsze zimne stopy. Zjawisko to może mieć podłoże chorobowe, dlatego też w pierwszej kolejności trzeba udać się do lekarza – często marznące stopy mogą świadczyć o niskim ciśnieniu (pierwotnym bądź wtórnym), zaburzeniach pracy układu krążenia, czy nawet o miażdżycy. Znacznie częściej z takim symptomem borykają się kobiety. Poza zgłoszeniem problemu lekarzowi, warto wiedzieć, jak pomóc sobie doraźnie – ciągle zimne stopy nie są przecież niczym przyjemnym. Jedną z propozycji jest oczywiście noszenie ciepłych, ale przewiewnych skarpet i obuwia dobrze kryjącego stopę, izolującego ją od podłogi. Warto też dbać o ogólną ciepłotę ciała, gdyż zimne stopy mniej dokuczają, jeśli jest nam ciepło czy nawet gorąco.

Sposoby na zimne stopy

Żeby nie męczyć się z ciągłym ogrzewaniem stóp, można pracować nad ich hartowaniem. Podczas kąpieli można na przykład masować je szczotką o miękkim, naturalnym włosiu. Nie jest to nieprzyjemne, a zapewnia naczyniom krwionośnym odpowiednie pobudzenie. Będąc na zewnątrz, można w bezpiecznym i czystym miejscu pospacerować boso po piasku lub trawniku, co będzie miało podobny efekt. Jeśli natomiast chodzi o kąpiele, najlepiej działają naprzemienne – umieszczając stopy na przemian w zimnej i ciepłej wodzie również zapewnimy pobudzenie naczyniom krwionośnym. Wspomniane zabiegi można powtarzać regularnie, na przykład podczas codziennej higieny. Dzięki temu szybko powinny pojawić się pozytywne efekty.

2 komentarze

  1. Zawsze miałam zimne stopy, ale pomagało noszenie skarpet frotte i owijanie się szczelnie kocem, jak również picie herbaty z sokiem malinowym. Okazało się, że mam naturalnie niską temperaturę i niskie ciśnienie krwi.

  2. A co w sytuacji, gdy stopy sprawiają wrażenie ciągle gorących, co denerwuje i nie pozwala nosić skarpet? Nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.