Problem marznących stóp
Część osób niezależnie od temperatury na zewnątrz, w pokoju czy też noszonej odzieży skarży się na prawie zawsze zimne stopy. Zjawisko to może mieć podłoże chorobowe, dlatego też w pierwszej kolejności trzeba udać się do lekarza – często marznące stopy mogą świadczyć o niskim ciśnieniu (pierwotnym bądź wtórnym), zaburzeniach pracy układu krążenia, czy nawet o miażdżycy. Znacznie częściej z takim symptomem borykają się kobiety. Poza zgłoszeniem problemu lekarzowi, warto wiedzieć, jak pomóc sobie doraźnie – ciągle zimne stopy nie są przecież niczym przyjemnym. Jedną z propozycji jest oczywiście noszenie ciepłych, ale przewiewnych skarpet i obuwia dobrze kryjącego stopę, izolującego ją od podłogi. Warto też dbać o ogólną ciepłotę ciała, gdyż zimne stopy mniej dokuczają, jeśli jest nam ciepło czy nawet gorąco.
Sposoby na zimne stopy
Żeby nie męczyć się z ciągłym ogrzewaniem stóp, można pracować nad ich hartowaniem. Podczas kąpieli można na przykład masować je szczotką o miękkim, naturalnym włosiu. Nie jest to nieprzyjemne, a zapewnia naczyniom krwionośnym odpowiednie pobudzenie. Będąc na zewnątrz, można w bezpiecznym i czystym miejscu pospacerować boso po piasku lub trawniku, co będzie miało podobny efekt. Jeśli natomiast chodzi o kąpiele, najlepiej działają naprzemienne – umieszczając stopy na przemian w zimnej i ciepłej wodzie również zapewnimy pobudzenie naczyniom krwionośnym. Wspomniane zabiegi można powtarzać regularnie, na przykład podczas codziennej higieny. Dzięki temu szybko powinny pojawić się pozytywne efekty.
Branża medyczna okazuje się mocno zróżnicowana pod względem zapotrzebowania na pracowników, wymagań i perspektyw oferowanych zarówno na początkowych, jak i późniejszych etapach kariery.
Największe szanse na pracę ma w Polsce pielęgniarka. Nie powoduje to jednak masowego garnięcia się do tego zawodu, mimo iż perspektywy zatrudnienia nie spadną na pewno przez przynajmniej kilka lat. W sektorze szykują się ustawowe podwyżki – nawet do kwoty 5250 zł brutto, ale dotyczyć będą one jedynie pielęgniarek z dyplomem magistra w pielęgniarstwie lub położnictwie oraz specjalizacją ( to dopiero od 2021 roku).
O ile w aptekach nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na pracowników i nic nie wskazuje na to, by mogło się to zmienić, o tyle farmaceutów szukają koncerny farmaceutyczne. Nie zawsze jest to praca badawcza. Często farmaceuci obejmują stanowiska specjalisty w dziale rozwoju czy innowacji, product managera. Coraz częściej, oczekuje się od nich wykształcenia na poziomie doktoratu. Osoba posiadająca taki poziom wykształcenia może też zarobić znacznie więcej, nawet powyżej 10 000 zł.
Kierunki, które jeszcze kilka lat temu kończyły się bezrobociem, dziś dają perspektywy. Osób, które ukończyły kierunki związane z biologią, chemią, biotechnologią, mikrobiologią, genetyką, biologią molekularną, poszukują wielkie zagraniczne koncerny i mniejsze rodzime startupy.
Ofert pracy przybywa, bo biotechnologia rozwija się w błyskawicznym tempie. Nie zawsze jednak są to oferty skoncentrowane na pracy laboratoryjnej bądź technicznej – znacznie częściej firmy poszukują sprzedawców B2B (np. oferujących analizy molekularne dedykowane rolnictwu, branży kosmetycznej czy weterynaryjnej), osób odpowiedzialnych za obsługę klienta czy prowadzenie projektów. Na takich stanowiskach niezbędna jest nie tylko wiedza merytoryczna, ale również umiejętności budowania kontaktu i utrzymywania relacji z klientami. I oczywiście chęć do tego, by zamiast pracą przy szalkach zająć się sprzedażą.
Zawsze miałam zimne stopy, ale pomagało noszenie skarpet frotte i owijanie się szczelnie kocem, jak również picie herbaty z sokiem malinowym. Okazało się, że mam naturalnie niską temperaturę i niskie ciśnienie krwi.
A co w sytuacji, gdy stopy sprawiają wrażenie ciągle gorących, co denerwuje i nie pozwala nosić skarpet? Nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu.