Jedzenie do biura – jak komponować zdrowe i smaczne posiłki?

Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków sprawia, że wydajność pracownika wzrasta aż o 25% – tak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowie. Dobrze zbilansowany posiłek jest zatem niezbędny w czasie wielu godzin spędzonych w pracy, niezależnie od formy jej wykonywania. Dostarczając sobie wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, podnosimy zarówno sprawność psychiczną, jak i fizyczną, a co za tym idzie – dostarczamy energię potrzebną do efektywnej pracy. Jak zatem komponować zdrowe i smaczne posiłki do pracy w biurze? Podpowiadamy.

Czym jest zdrowy posiłek?

Temat odpowiedniego żywienia najlepiej zacząć od początku, czyli określenia, czym w ogóle jest zdrowy posiłek. Okazuje się bowiem, że nie dla wszystkich będzie on tym samym. Obecnie wiele osób zmaga się z różnego rodzajami nietolerancjami i alergiami pokarmowymi. Dlatego to co jemy nie powinno nam szkodzić czy wzmagać przykrych dolegliwości, ale odżywiać, dodawać energii i pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Jeżeli odpowiednio zadbamy o to, z czego nasz posiłek będzie się składał, organizm z pewnością nam za to podziękuje.

– W zależności od wieku, stanu zdrowia, wagi ciała czy aktywności fizycznej, inne będą wskazania dotyczące zdrowego i pełnowartościowego posiłku dla konkretnej osoby. Ważne jednak by zawsze był on zbudowany ze składników zawierających odpowiednie ilości białka, tłuszczów i węglowodanów, nie można zapominać też o błonniku – podkreśla Roksana Środa, dietetyczka kliniczna i założycielka platformy dla dbających o zdrowe jedzenie MajAcademy.

Co jeść mając siedzący tryb pracy?

Praca biurowa wiąże się najczęściej z wielogodzinnym siedzeniem przy komputerze, dlatego spożywane w tym czasie posiłki powinny być sycące, a jednocześnie lekkie. Utrzymanie zdrowej diety prowadząc siedzący tryb życia jest dosyć wymagające, a w wielu przypadkach po prostu trudne. Wszystkie posiłki powinny być przede wszystkim dobrze przemyślane i przygotowywane odpowiednio wcześnie. Dużym błędem jest kupowanie śniadania i lunchu na szybko, w drodze do pracy, a tym bardziej spożywanie dużej ilości niezdrowych przekąsek.

Komponując posiłki do biura, należy brać pod uwagę ich kaloryczność i zawartość niezbędnych substancji odżywczych. Odpowiednie wartości możemy znaleźć w Internecie w specjalnych kalkulatorach, na stronach poświęconych tematyce żywieniowej oraz w aplikacjach. Pomocna może być także platforma MajAcademy, zawierającą bogatą bazę wiedzy na tematy żywienia i zdrowego stylu życia. Jak zauważa Roksana Środa – MajAcademy to idealne miejsce dla tych, którzy chcą schudnąć, uporać się z dolegliwościami zdrowotnymi lub po prostu zdrowo żyć dzięki właściwej diecie.

Samodzielne przygotowywanie zdrowych posiłków jest wyzwaniem, jednak można się tego nauczyć, o ile tylko zechcemy poświęcić na budowanie nowych nawyków trochę wysiłku. Idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą, ani nie czują się na siłach, by robić to samodzielnie, będzie wybór gotowego rozwiązania w formie cateringu.

Gotowe posiłki, czy to najlepsza opcja do biura?

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się gotowe posiłki, a nawet całodzienne diety w formie cateringu. Gotowe posiłki to ogromna oszczędność czasu. Nie tylko nie musimy przygotowywać dań samodzielnie ani wymyślać pozycji w codziennym menu czy komponować składników, ale także nie musimy robić zakupów. Wszystkie te czynności zajmują sporo czasu, który z powodzeniem można spożytkować na wiele innych sposobów.

Zamawianie gotowych dań w formie cateringu jest obecnie jedną z najlepszych form zapewnienia sobie zdrowego i dobrze zbilansowanego posiłku. Zdrowy catering to przede wszystkim nieprzetworzone i pełnowartościowe dania, wykonane z dobrej jakości składników sezonowych, wzbogacone wyjątkowymi dodatkami. Wszystko jest w nim przemyślane od początku do końca, również desery i przekąski, dlatego decydując się na tę opcję mamy pewność, że nie przekroczymy określonej kaloryczności w ciągu dnia.

Catering do pracy to również wygoda i ogromny wybór dań, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. – Część ofert, w tym np. Sandra’s Catering, marka założona przez Sandrę Kubicką, tworzona jest przy udziale dietetyków takich jak ja, co pozwala na idealne dopasowanie diety zgodnie z potrzebami swojego organizmu. – podkreśla Roksana Środa, wspierająca markę swoją fachową wiedzą i doświadczeniem.

Np. dla tych, którzy borykają się z chorobami jelit, powstała dedykowana Dieta Zdrowe Jelita, czyli oparta na zasadach low foodmap. 

Czy gotowy catering jest dla każdego?

Gotowy catering do pracy to doskonała opcja, o ile wybrana firma stawia na smaczne i zdrowe posiłki, wykonane ze świeżych składników. Dania komponowane przez profesjonalnych dietetyków i przygotowywane przez najlepszych szefów kuchni dają nam pewność, że będą nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Gotowe posiłki to też różnorodność smaków i wybór odpowiedniej dla siebie kaloryczności, co pozwoli na osiągnięcie założonych celów, jak utrzymanie wagi, bądź zrzucenie zbędnych kilogramów.

To rozwiązanie doskonałe także dla osób zmagających się z problemami jelitowymi czy alergiami pokarmowymi. Wybierając posiłki skomponowane tak, by nie zawierały szkodliwych produktów, które wywołują uciążliwe dolegliwości, w rezultacie zyskujemy zdecydowaną poprawę samopoczucia a nawet stanu zdrowia. Nie można zapominać także o aspekcie finansowym, gdyż wybór gotowego cateringu to obecnie – biorąc pod uwagę ceny produktów spożywczych i energii elektrycznej – bardzo atrakcyjna cenowo opcja. Nie tylko dla zapracowanych.

Rynek zdrowotny w Polsce

Sektor prywatnych usług medycznych jest kluczowy dla funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia w Polsce. To właśnie on przeciera szlaki dla nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wyznacza standardy w jakości obsługi pacjentów i nadaje kierunek rozwoju branży.

Dane statystyczne pokazują, że służba zdrowia podnosi się z kryzysu wywołanego pandemią. Według Statisty w 2021 roku rynek prywatnych usług medycznych w Polsce był wart prawie 61 miliardów złotych. Oznacza to wzrost o ponad 10% w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to w wyniku Covid-19 wartość rynku odnotowała spadek.

Polacy chętnie korzystają z nierefundowanej opieki medycznej. Wydatki prywatne stanowią ponad ⅓ wszystkich wydatków na ochronę zdrowia (budżet NFZ na 2021 rok wyniósł 103 mld PLN). Sektor prywatny stanowi istotną część polskiej służby zdrowia i jest kluczowy dla efektywnego działania całego systemu.

Telemedycyna z jednej strony jest wyzwaniem dla branży medycznej, ponieważ wymaga inwestycji w nowoczesne oprogramowanie i narzędzia, zmiany organizacji pracy, szkoleń pracowników itd. Z drugiej strony stanowi ogromną szansę na zwiększenie dostępności usług medycznych, zmniejszenie kosztów obsługi pacjenta i przyciągnięcie nowej grupy docelowej — cyfrowych pacjentów. 

Teleporady w polskim wydaniu przypominają obecnie bardziej próbę skopiowania tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim, niż faktyczny przełom w cyfryzacji służby zdrowia. Niemniej już w takiej formie cieszą się one dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów. W 2021 roku 62% Polaków, zamiast udać się do przychodni wybrało konsultację lekarską przez telefon. 

Docelowo telemedycyna (Digital Health) powinna oferować nowe formy opieki medycznej będące efektem synergii medycyny, technologii i telekomunikacji. Mowa nie tylko o telekonsultacjach lekarskich, ale również zdalnym monitoringu zdrowia, diagnostyce, rehabilitacji, a nawet zabiegach chirurgicznych. Technologie wspierające rozwój telemedycyny to m.in.:

  • Oprogramowanie specjalistyczne usprawniające komunikację na linii pacjent — lekarz,  prowadzące rejestr konsultacji,  systemy wspomagające diagnostykę radiologiczną i obrazową, analizujące dane historyczne i ułatwiające stawianie diagnozy, systemy do przetwarzania i wymiany informacji pomiędzy oddziałami i placówkami partnerskim, rejestry EDM i wiele innych. 
  • Aplikacje dla pacjentów jak portale internetowe z indywidualnymi kontami pacjentów umożliwiające umawianie wizyt, przedłużanie recept, planowanie badań, zarządzanie kalendarzem szczepień itp., aplikacje monitorujące stan zdrowia osób przewlekle chorych (np. cukrzyków), służące do przechowywania dokumentacji medycznej, wyboru ubezpieczenia medycznego, czy zakupu leków i realizacji recept itp.
  • Urządzenia typu Smart Health - zarówno profesjonalne rejestratory medyczne (jak holtery EKG czy zdalne KTG), które pozwalają zmniejszyć ilość hospitalizacji, jak i prostsza elektronika monitorująca stan zdrowia o charakterze profilaktycznym i mająca na celu zwiększenie zaangażowania pacjentów.

Rynek telemedycyny ma ogromny potencjał. Aby go w pełni wykorzystać, niezbędne jest wdrożenie nowych technologii oraz zadbanie o ich integrację z użytkownikami (pacjentami i lekarzami). Wymaga to od firm spojrzenia na pacjenta w sposób holistyczny i zmapowania jego całej podróży przez system ochrony zdrowia, począwszy od momentu, w którym zaczyna poszukiwać informacji w Internecie, poprzez spotkanie z lekarzem i diagnostykę, aż po realizację recepty w aptece i konsultacje kontrolne. 

Branża medyczna będzie wykorzystywać coraz więcej nowinek technologicznych i innowacyjnych rozwiązań. Pozwalają one na szybszą diagnostykę, efektywną terapię i sprawną rehabilitację. Skoordynowana komunikacja z pacjentem, m.in. poprzez e-czaty czy wideoczaty, jest kluczowa dla kompleksowej opieki. Nowe technologie powinny być nakierowane na wczesną diagnostykę i pozwolić na rehabilitację w domu.

Służba zdrowia nowej generacji będzie wykorzystywała coraz więcej nowinek technologicznych – urządzeń mobilnych, telediagnostyki czy sztucznej inteligencji. W najbliższej przyszłości ponad 14 mln pacjentów może korzystać z nowych technologii w procesie leczenia. Największy potencjał mają przede wszystkim usługi telemedyczne, które mogą zrewolucjonizować system opieki zdrowotnej: przyspieszyć możliwość rozpoznania choroby czy poprawić jakość monitorowania leczenia.

Nowe technologie pozwalają na szybszą diagnostykę, bardziej efektywną terapię i sprawną rehabilitację. Często są wytworem wielu wynalazców, którzy starają się doprowadzić do tego, by były one użyteczne dla pacjentów. Jest wiele innowacji, które dostają wiele nagród, natomiast nie są użytkowane, bo są zbyt trudne do zastosowania w codziennym życiu. Powinny być nakierowane na wczesną diagnostykę, która pozwala na zmniejszenie kosztów diagnostyki i ewentualnej terapii. Nowe technologie, które pozwalają na rehabilitację, powinny być dostosowane do naszych telefonów komórkowych i pozwolić na rehabilitację w domu.

Żeby wydłużyć Polakom życie, nie wystarczy tylko normalna opieka medyczna i kontakt lekarza z pacjentem, lecz przede wszystkim potrzebna jest absolutnie nowoczesna technologia. To telemedycyna, kontakt z pacjentem poprzez różne inne narzędzia informatyczne, takie jak e-czaty czy wideoczaty, generalnie komunikacja z pacjentem w sposób skoordynowany, gdzie widzimy ścieżkę pacjenta w sposób ciągły, używając nowej technologii.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *