Objawy zawału serca nie zawsze wyglądają tak samo
Z uwagi na to, że o zawale mówi się dość sporo, większość osób w grupie ryzyka oraz wielu ludzi interesujących się medycyną wie, jak wyglądają jego objawy, co może być alarmujące. Mowa przeważnie o silnym bólu w okolicach serca, promieniującym na plecy czy do brzucha, uczuciu zimna, atakach paniki, niepokoju. Ciężko przeoczyć takie symptomy, ale okazuje się, że nie zawsze występują pełne objawy zawału lub bywają bagatelizowane. Do kardiologa zgłaszają się osoby, u których wykrywa się ślady po zawale, ale chory nic o tym nie wie. Najbardziej niespecyficzne są objawy zawału u kobiet. Panie często uważają, że dolegliwości przez nie odczuwane pochodzą np. z układu pokarmowego (niestrawność), powodowane są złą pogodą lub stresem. Podczas zawału mogą pojawić się różne bóle, słabe do umiarkowanych, które jednak nie zawsze są prawidłowo kojarzone z zawałem.
Co może świadczyć o zawale?
Będąc w grupie ryzyka (wiek, menopauza lub czas po menopauzie, miażdżyca, stres, itd.), kobiety powinny być szczególnie czujne. Odczuwanie duszności i niepokoju czy zmęczenia mogą być jedynymi objawami, które świadczą o przebiegu zawału. Niekiedy pojawia się też ból, ale niekoniecznie bezpośrednio w okolicach serca – lokalizowany jest w plecach, nadbrzuszu bądź krtani. Te objawy są znacznie mniej typowe od pojawiających się u mężczyzn i można je przegapić bądź zbagatelizować. Trzeba jednak wiedzieć, że pojawiają się nie tylko tuż przed zawałem, ale sporo wcześniej. Daje to wystarczająco dużo czasu, by podjąć skuteczne leczenie i zainteresować się kondycją swojego serca.
Wartość eksportu polskich wyrobów medycznych rośnie w tempie dwucyfrowym i ta dynamika powinna się utrzymać w kolejnych latach. Nasze krajowe produkty stają się coraz bardziej konkurencyjne nie tylko w Europie, ale także na rynkach amerykańskich i azjatyckich. Coraz więcej polskich firm jest zainteresowanych ekspansją na rynki zagraniczne, poszerzając tym samym portfolio dostępnych na polskim rynku wyrobów.
Rynek polskich producentów wyrobów medycznych składa się głównie z małych i średnich firm, które są elastyczne i szybko przystosowują się do zmieniających się potrzeb rynku czy też wymagań i oczekiwań pacjentów. Nie należy jednak zapominać, że mamy też firmy z globalnym doświadczeniem, które osiągnęły już ogromne sukcesy międzynarodowe i od lat eksportują swoje produkty do ponad 90 krajów na całym świecie.
W czołówce polskich produktów eksportowych znajdują się m.in.: meble medyczne, narzędzia chirurgiczne, implanty ortopedyczne, urządzenia ortopedyczne, aparatura elektrodiagnostyczna, sterylizatory medyczne, specjalistyczne opatrunki czy przyrządy i urządzenia okulistyczne.
Polska należy do grona czołowych producentów środków chłonnych w Europie Środkowo-Wschodniej i jest jednym z największych w Europie. do zalet polskich produktów medycznych można zaliczyć wysoką jakość w połączeniu z przystępną ceną, niezawodność, kompatybilność z wyrobami innych producentów oraz elastyczność w podejściu do wymagań klienta.
W dobie pandemii, z oczywistych względów, na największy rozwój mogą liczyć wszelkie rozwiązania z zakresu telemedycyny, umożliwiające leczenie i diagnostykę pacjenta na odległość. Z drugiej strony, pandemia wciąż pokazuje, że firmy reprezentujące sektor wyrobów medycznych muszą na bieżąco reagować na nowe ograniczenia i potrzeby rynku, a także odznaczać się innowacyjnym podejściem. A to znaczy, że trendy na rynku wyrobów medycznych mogą się zmieniać w zależności od sytuacji.
Wpływ koronawirusa na medycynę nie skończy się razem z pandemią. W kolejnych latach branża medyczna koncentrować się będzie na takich trendach, jak starzenie się społeczeństw, aplikacje zdrowotne i fitnessowe, telemedycyna czy wirtualna diagnostyka. Produkty i technologie nielekowe z tych właśnie obszarów znajdą się wysoko na liście wydatków Polaków. W efekcie można spodziewać się wzrostu prywatnych nakładów na ochronę zdrowia, w tym na wyroby medyczne.
Wydatki na zdrowie stanowią ok. 5% całkowitych wydatków gospodarstw domowych i utrzymują się na podobnym poziomie od kilku lat. Największa część wydatków na zdrowie jest przeznaczana na zakup leków – zarówno tych dostępnych na receptę, jak też OTC, czyli produktów wydawanych bez recepty.
Negatywny wpływ każdej kolejnej fali pandemii koronawirusa na społeczeństwo i gospodarkę jest i będzie coraz większy. W związku z tym wydatki Polaków na usługi i produkty niezwiązane bezpośrednio z COVID-19, również te dokonywane w sektorze opieki zdrowotnej, będą stale rosły.
Dynamika cen może się różnić w zależności od konkretnej grupy produktów, ale powszechny wzrost cen surowców, produktów i usług wskazywałby na podobny trend w branży wyrobów medycznych.
Wyroby medyczne to szeroka, różnorodna i niezwykle innowacyjna kategoria produktów, obejmująca 500 000 wyrobów, takich jak przedmioty ortopedyczne i rehabilitacyjne, opatrunki specjalistyczne, implanty, szwy, jak również specjalistyczny sprzęt diagnostyczny.
Niekiedy pojawiają się też omdlenia, które są bardzo charakterystycznym objawem – nie traci się świadomości. Może to świadczyć o zbliżającym się zawale.
Warto uważać na uczucie zmęczenia. Kojarzy się je z depresją, przepracowaniem, stresem, ale absolutnie nie z zawałem. A on atakuje znienacka.