Czy może być lepszy moment niż Dzień Kota, by zatroszczyć się o puszyste mruczki w potrzebie? Zapewne nie. Dlatego właśnie 17 lutego ruszy sprzedaż rewolucyjnego kociego kalendarza. Bohaterami „Łap kalendarz” są futrzaki stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji, a dochód ze sprzedaży ich portretów trafi do Schroniska „Na Paluchu”.
Wszystko zaczęło się w ostatnich dniach stycznia. Tomek Graszewicz – założyciel społeczności AI wizards, zafascynowany sztuczną inteligencją i promujący wiedzę na jej temat, a prywatnie właściciel dwóch kotów norweskich leśnych – zamieścił na swoim profilu sesję „Koty rozrabiają w kuchni”. Niby nic wielkiego, ale te zdjęcia zostały stworzone przez… AI.
Post stał się natychmiast superpopularny na biznesowym portalu społecznościowym. Liczba odsłon sięgnęła poziomu ponad ćwierć miliona. Wiele osób pytało mnie o możliwość pobrania zdjęć, używania, a nawet sprzedawania ich dalej. Dlatego postanowiłem coś z tym zrobić – mówi Graszewicz.
Jak pomyślał, tak zrobił. W wyniku prac zespołu Tomka powstaje pierwszy w Polsce, a zapewne jeden z pierwszych na świecie namacalnych wyników połączenia pracy ludzkiej i AI, seryjnie drukowany – „Łap kalendarz”.
Pomocna kocia inicjatywa
Kociarze mają wrażliwe serca, więc Tomek po naradzie z zespołem podjął decyzję – uruchomią sprzedaż kalendarza, a dochód z niej przekażą w całości na koty ze Schroniska „Na Paluchu”.
Obecnie w Schronisku na adopcję czeka 120 kotów – młodziutkich i starszych, zdrowych i chorych. Oczywiście najbardziej potrzebują dobrych domów, ale póki są Na Paluchu, schronisko otacza je opieką – wyjaśnia Patrycja Jarosz, pracowniczka schroniska i jedna z koordynatorek akcji. Przy tak dużej liczbie kotów potrzeby są ogromne – dobrej jakości karma, koce, zabawki, smaczki, żwirek – to rzeczy, które u nas na pewno się nie zmarnują. Dlatego gdy Tomek Graszewicz przedstawił nam ideę „Łap kalendarza”, od razu zachwyciliśmy się tym pomysłem. Po pierwsze stworzony przy użyciu sztucznej inteligencji kalendarz oddaje wyjątkowość zwierząt i ich charakterów, a po drugie, dzięki tej publikacji, bezdomniaki z Palucha uzyskają konkretne wsparcie.
Pionierski produkt już dostępny
AI, jak się powszechnie z angielskiego określa tę nową, rewolucyjną i złożoną dziedzinę wiedzy, od kilku lat rozpala debaty naukowe, publicystyczne, a nawet polityczne. Mimo że wielu osobom wciąż wydaje się to nieprawdopodobne, już dziś można generować nawet najbardziej realistyczne zdjęcia za pomocą słów.
W Internecie znaczna większość ludzi tworzących grafiki generowane za pomocą AI nie wykorzystuje możliwości, jakie daje ta technologia – mówi pomysłodawca tego jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia. Wynika to z braku umiejętności nie AI, ale ludzi, którzy nie potrafią odpowiednio komunikować się ze sztuczną inteligencją. Stąd przekonanie wielu osób, że AI jeszcze nie radzi sobie z wieloma elementami. Tworząc ten kalendarz, chciałem również pokazać, jaki potencjał tkwi w sztucznej inteligencji.
Zespół copywriterów, z którymi Tomek Graszewicz pracuje na co dzień, wymyślił nazwy kotów oraz wiersze opisujące każdą postać. On zaś tworzył poszczególne grafiki, które odpowiadały niepowtarzalnym osobowościom: BłysKotce, Don KiKotowi czy PióroPuszkowi. Teraz każdy może przez kolejnych 12 miesięcy codziennie cieszyć oczy tymi fascynującymi kiciusiami. Wystarczy zamówić „Łap kalendarz” na stronie www.aiwizards.pl i za kilka tygodni powiesić go na własnej ścianie.
O Schronisku „Na Paluchu”
Schronisko Na Paluchu im. Jana Lityńskiego jest jednostką budżetową m.st. Warszawy i jednym z wykonawców Warszawskiego Programu Przeciwdziałania Bezdomności Zwierząt. Obecnie przebywa tam blisko 700 psów i 100 kotów. Główny cel schroniska najlepiej oddaje jego przewodnie hasło: „Chronimy bezdomne zwierzęta, stwarzamy im druga szansę. Wiemy, że czują”.
W 2018 roku powstała filia Schroniska – Ochota na Kota. To punkt adopcyjno-informacyjny schroniska Na Paluchu, mieszczący się przy ul. Grójeckiej 79 w Warszawie. Mieszka tam, w warunkach niemal domowych, kilkanaście kotów, które są widoczne zza witryny lokalu. Mieszkańcy mogą też wejść do środka, pogłaskać i osobiście poznać charakter zwierzaków.
https://napaluchu.waw.pl/
https://www.facebook.com/SchroniskonaPaluchuAdopcje
https://www.instagram.com/schroniskonapaluchu/
O AI wizards
Społeczność, która zrzesza pasjonatów sztucznej inteligencji w obszarze branży kreatywnej. Powołana przez Tomka Graszewicza – prompt engineera i jednego z najmocniej zaangażowanych promotorów sztucznej inteligencji w Polsce. AI wizards to przestrzeń wymiany doświadczeń, czerpania inspiracji z ciekawostek ze świata oraz z realizacji stworzonych za pomocą AI.
+ There are no comments
Add yours