W aptecznych punktach szczepień, w tym w 88 punktach szczepień Ziko Apteka, można już przyjąć 5 dawkę szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia ze szczepień będą mogły skorzystać m.in. osoby 60+, które kolejną dawkę przypominająca przyjęły w okresie kwiecień – wrzesień 2022. Punkty szczepień ulokowane są w całej Polsce, a szczepienia wykonywane są przez wyszkolonych magistrów farmacji w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach sanitarnych.
Personel aptek, należących do Narodowego Programu Szczepień, może szczepić Pacjentów przeciwko COVID-19 oraz grypie. Obecnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o możliwości zaszczepienia się 5 dawką przeciwko Koronawirusowi, zatem osoby posiadające e-skierowanie, spełniające odpowiednie warunki będą mogły skorzystać z usługi szczepienia w wybranym przez siebie aptecznym punkcie szczepień, w tym Ziko Apteka.
Szczepienia 5 dawką mogą przyjąć Pacjenci, którzy:
- są w wieku 60+ i jako drugą dawkę przypominającą przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19 nie zaktualizowaną o wariant Omicron (jednowalentną),
- mają upośledzoną odporność i jako drugą dawkę przypominającą przyjęły szczepionkę jednowalentną przeciw COVID-19,
- są pracownikami placówki ochrony zdrowia jako drugą dawkę przypominającą przyjęły szczepionkę jednowalentną przeciw COVID-19 – w pierwszej kolejności ze szczepienia skorzysta personel medyczny, który ma bezpośredni kontakt z Pacjentem i materiałem zakaźnym.
Do szczepień 5 dawką wykorzystywane będą 2-walentne szczepionki przeciw COVID-19 zaktualizowaną dla wybranych podwariantów Omikron: Comirnaty Original/Omicron (Pfizer) oraz Spikevax Bivalent Original/Omicron) (Moderna).
Należy przypomnieć, że szczepienia w aptecznych punktach szczepień wykonywane są przez przeszkolonych magistrów farmacji, w specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeniach. Podczas realizacji szczepień spełnione są wszystkie wymogi reżimu sanitarnego. Osoby zaszczepione otrzymują po szczepieniu certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepionki.
Zapisów na szczepienia w aptecznych punktach szczepień można dokonywać telefonicznie, na ogólnopolskiej infolinii NFZ pod numerem 989, przez e-rejestrację na stronie www.gov.pl/szczepimysie, przez Internetowe Konto Pacjenta, a także bezpośrednio w punkcie szczepień, w tym w punktach szczepień Ziko Apteka.
Wartość eksportu polskich wyrobów medycznych rośnie w tempie dwucyfrowym i ta dynamika powinna się utrzymać w kolejnych latach. Nasze krajowe produkty stają się coraz bardziej konkurencyjne nie tylko w Europie, ale także na rynkach amerykańskich i azjatyckich. Coraz więcej polskich firm jest zainteresowanych ekspansją na rynki zagraniczne, poszerzając tym samym portfolio dostępnych na polskim rynku wyrobów.
Rynek polskich producentów wyrobów medycznych składa się głównie z małych i średnich firm, które są elastyczne i szybko przystosowują się do zmieniających się potrzeb rynku czy też wymagań i oczekiwań pacjentów. Nie należy jednak zapominać, że mamy też firmy z globalnym doświadczeniem, które osiągnęły już ogromne sukcesy międzynarodowe i od lat eksportują swoje produkty do ponad 90 krajów na całym świecie.
W czołówce polskich produktów eksportowych znajdują się m.in.: meble medyczne, narzędzia chirurgiczne, implanty ortopedyczne, urządzenia ortopedyczne, aparatura elektrodiagnostyczna, sterylizatory medyczne, specjalistyczne opatrunki czy przyrządy i urządzenia okulistyczne.
Polska należy do grona czołowych producentów środków chłonnych w Europie Środkowo-Wschodniej i jest jednym z największych w Europie. do zalet polskich produktów medycznych można zaliczyć wysoką jakość w połączeniu z przystępną ceną, niezawodność, kompatybilność z wyrobami innych producentów oraz elastyczność w podejściu do wymagań klienta.
W dobie pandemii, z oczywistych względów, na największy rozwój mogą liczyć wszelkie rozwiązania z zakresu telemedycyny, umożliwiające leczenie i diagnostykę pacjenta na odległość. Z drugiej strony, pandemia wciąż pokazuje, że firmy reprezentujące sektor wyrobów medycznych muszą na bieżąco reagować na nowe ograniczenia i potrzeby rynku, a także odznaczać się innowacyjnym podejściem. A to znaczy, że trendy na rynku wyrobów medycznych mogą się zmieniać w zależności od sytuacji.
Wpływ koronawirusa na medycynę nie skończy się razem z pandemią. W kolejnych latach branża medyczna koncentrować się będzie na takich trendach, jak starzenie się społeczeństw, aplikacje zdrowotne i fitnessowe, telemedycyna czy wirtualna diagnostyka. Produkty i technologie nielekowe z tych właśnie obszarów znajdą się wysoko na liście wydatków Polaków. W efekcie można spodziewać się wzrostu prywatnych nakładów na ochronę zdrowia, w tym na wyroby medyczne.
Wydatki na zdrowie stanowią ok. 5% całkowitych wydatków gospodarstw domowych i utrzymują się na podobnym poziomie od kilku lat. Największa część wydatków na zdrowie jest przeznaczana na zakup leków – zarówno tych dostępnych na receptę, jak też OTC, czyli produktów wydawanych bez recepty.
Negatywny wpływ każdej kolejnej fali pandemii koronawirusa na społeczeństwo i gospodarkę jest i będzie coraz większy. W związku z tym wydatki Polaków na usługi i produkty niezwiązane bezpośrednio z COVID-19, również te dokonywane w sektorze opieki zdrowotnej, będą stale rosły.
Dynamika cen może się różnić w zależności od konkretnej grupy produktów, ale powszechny wzrost cen surowców, produktów i usług wskazywałby na podobny trend w branży wyrobów medycznych.
Wyroby medyczne to szeroka, różnorodna i niezwykle innowacyjna kategoria produktów, obejmująca 500 000 wyrobów, takich jak przedmioty ortopedyczne i rehabilitacyjne, opatrunki specjalistyczne, implanty, szwy, jak również specjalistyczny sprzęt diagnostyczny.
+ There are no comments
Add yours