Jak na długo zachować zdrowe serce?
Pierwsze symptomy sercowych dolegliwości mogą pojawiać się już w młodym wieku. Przeważnie są to zjawiska typu zmęczenie, tachykardia (przyspieszone bicie serca pojawiające się bez poważnej przyczyny), duszności, sporadyczne bóle w klatce piersiowej. Im ktoś jest starszy, tym objawy te mogą być bardziej dotkliwe. Warto zwracać na nie uwagę i nie tylko zgłaszać się do lekarza, ale również monitorować samodzielnie sytuację i odpowiednio reagować. Jak? Pierwszy kontakt z lekarzem może być czysto profilaktyczny. Warto pomyśleć o zbadaniu kondycji serca po przekroczeniu „magicznego wieku” 40 lat. Trzeba to zrobić szybciej, gdy pojawiają się wspomniane wyżej objawy lub inne, np. kłucie w klatce piersiowej, omdlenia, obrzęki kończyn dolnych.
Cztery przykazania zdrowego serca
Kardiolog może podczas wizyty zalecić konkretną terapię lub leki. Niezależnie od tego warto poznać cztery przykazania zdrowego serca i stosować się do nich w codziennym życiu. Są to zasady ułatwiające zachowanie świetnej kondycji do późnego wieku bez konieczności ciągłego martwienia się o zdrowie. Przykazania te to:
– Zachowaj komfort psychiczny. Serce bardzo silnie reaguje na stres i różne przeżycia emocjonalne. Rób to co lubisz, pamiętaj o relaksie, nie wymyślaj sobie problemów i ciesz się chwilą. Zadbaj o relacje rodzinne i towarzyskie.
– Dużo się ruszaj – nawet jeśli masz już swoje lata, postaraj się zapewnić sobie odrobinę ruchu każdego dnia. Niech to będzie spacer lub kilka ćwiczeń fizycznych. Dobierz rodzaj aktywności do tego, co możesz i lubisz robić.
– Zarzuć nałogi – ani palenie, ani picie alkoholu nie sprzyja zachowaniu zdrowego serca.
– Jedz zdrowe produkty – w twojej diecie powinien znaleźć się np. czosnek, który przeciwdziała zakrzepom i zlepianiu się płytek krwi. Skonstruuj swoją dietę tak, by była korzystna dla serca.
Wartość eksportu polskich wyrobów medycznych rośnie w tempie dwucyfrowym i ta dynamika powinna się utrzymać w kolejnych latach. Nasze krajowe produkty stają się coraz bardziej konkurencyjne nie tylko w Europie, ale także na rynkach amerykańskich i azjatyckich. Coraz więcej polskich firm jest zainteresowanych ekspansją na rynki zagraniczne, poszerzając tym samym portfolio dostępnych na polskim rynku wyrobów.
Rynek polskich producentów wyrobów medycznych składa się głównie z małych i średnich firm, które są elastyczne i szybko przystosowują się do zmieniających się potrzeb rynku czy też wymagań i oczekiwań pacjentów. Nie należy jednak zapominać, że mamy też firmy z globalnym doświadczeniem, które osiągnęły już ogromne sukcesy międzynarodowe i od lat eksportują swoje produkty do ponad 90 krajów na całym świecie.
W czołówce polskich produktów eksportowych znajdują się m.in.: meble medyczne, narzędzia chirurgiczne, implanty ortopedyczne, urządzenia ortopedyczne, aparatura elektrodiagnostyczna, sterylizatory medyczne, specjalistyczne opatrunki czy przyrządy i urządzenia okulistyczne.
Polska należy do grona czołowych producentów środków chłonnych w Europie Środkowo-Wschodniej i jest jednym z największych w Europie. do zalet polskich produktów medycznych można zaliczyć wysoką jakość w połączeniu z przystępną ceną, niezawodność, kompatybilność z wyrobami innych producentów oraz elastyczność w podejściu do wymagań klienta.
W dobie pandemii, z oczywistych względów, na największy rozwój mogą liczyć wszelkie rozwiązania z zakresu telemedycyny, umożliwiające leczenie i diagnostykę pacjenta na odległość. Z drugiej strony, pandemia wciąż pokazuje, że firmy reprezentujące sektor wyrobów medycznych muszą na bieżąco reagować na nowe ograniczenia i potrzeby rynku, a także odznaczać się innowacyjnym podejściem. A to znaczy, że trendy na rynku wyrobów medycznych mogą się zmieniać w zależności od sytuacji.
Wpływ koronawirusa na medycynę nie skończy się razem z pandemią. W kolejnych latach branża medyczna koncentrować się będzie na takich trendach, jak starzenie się społeczeństw, aplikacje zdrowotne i fitnessowe, telemedycyna czy wirtualna diagnostyka. Produkty i technologie nielekowe z tych właśnie obszarów znajdą się wysoko na liście wydatków Polaków. W efekcie można spodziewać się wzrostu prywatnych nakładów na ochronę zdrowia, w tym na wyroby medyczne.
Wydatki na zdrowie stanowią ok. 5% całkowitych wydatków gospodarstw domowych i utrzymują się na podobnym poziomie od kilku lat. Największa część wydatków na zdrowie jest przeznaczana na zakup leków – zarówno tych dostępnych na receptę, jak też OTC, czyli produktów wydawanych bez recepty.
Negatywny wpływ każdej kolejnej fali pandemii koronawirusa na społeczeństwo i gospodarkę jest i będzie coraz większy. W związku z tym wydatki Polaków na usługi i produkty niezwiązane bezpośrednio z COVID-19, również te dokonywane w sektorze opieki zdrowotnej, będą stale rosły.
Dynamika cen może się różnić w zależności od konkretnej grupy produktów, ale powszechny wzrost cen surowców, produktów i usług wskazywałby na podobny trend w branży wyrobów medycznych.
Wyroby medyczne to szeroka, różnorodna i niezwykle innowacyjna kategoria produktów, obejmująca 500 000 wyrobów, takich jak przedmioty ortopedyczne i rehabilitacyjne, opatrunki specjalistyczne, implanty, szwy, jak również specjalistyczny sprzęt diagnostyczny.
Warto reagować na drobne objawy. Ludzie często bagatelizują np. kłucie w sercu, że jest to „pogodowe”. Tymczasem mogą to być już początki miażdżycy lub innej choroby.
Zawsze trzeba mieć na podorędziu różne leki „z domowej apteki”. Czyli ziołowe. Polecam na przykład napar z serdecznika, który niweluje wiele dokuczliwych objawów i poprawia kondycję serca.