Jak na długo zachować zdrowe serce?
Pierwsze symptomy sercowych dolegliwości mogą pojawiać się już w młodym wieku. Przeważnie są to zjawiska typu zmęczenie, tachykardia (przyspieszone bicie serca pojawiające się bez poważnej przyczyny), duszności, sporadyczne bóle w klatce piersiowej. Im ktoś jest starszy, tym objawy te mogą być bardziej dotkliwe. Warto zwracać na nie uwagę i nie tylko zgłaszać się do lekarza, ale również monitorować samodzielnie sytuację i odpowiednio reagować. Jak? Pierwszy kontakt z lekarzem może być czysto profilaktyczny. Warto pomyśleć o zbadaniu kondycji serca po przekroczeniu „magicznego wieku” 40 lat. Trzeba to zrobić szybciej, gdy pojawiają się wspomniane wyżej objawy lub inne, np. kłucie w klatce piersiowej, omdlenia, obrzęki kończyn dolnych.
Cztery przykazania zdrowego serca
Kardiolog może podczas wizyty zalecić konkretną terapię lub leki. Niezależnie od tego warto poznać cztery przykazania zdrowego serca i stosować się do nich w codziennym życiu. Są to zasady ułatwiające zachowanie świetnej kondycji do późnego wieku bez konieczności ciągłego martwienia się o zdrowie. Przykazania te to:
– Zachowaj komfort psychiczny. Serce bardzo silnie reaguje na stres i różne przeżycia emocjonalne. Rób to co lubisz, pamiętaj o relaksie, nie wymyślaj sobie problemów i ciesz się chwilą. Zadbaj o relacje rodzinne i towarzyskie.
– Dużo się ruszaj – nawet jeśli masz już swoje lata, postaraj się zapewnić sobie odrobinę ruchu każdego dnia. Niech to będzie spacer lub kilka ćwiczeń fizycznych. Dobierz rodzaj aktywności do tego, co możesz i lubisz robić.
– Zarzuć nałogi – ani palenie, ani picie alkoholu nie sprzyja zachowaniu zdrowego serca.
– Jedz zdrowe produkty – w twojej diecie powinien znaleźć się np. czosnek, który przeciwdziała zakrzepom i zlepianiu się płytek krwi. Skonstruuj swoją dietę tak, by była korzystna dla serca.
Branża medyczna okazuje się mocno zróżnicowana pod względem zapotrzebowania na pracowników, wymagań i perspektyw oferowanych zarówno na początkowych, jak i późniejszych etapach kariery.
Największe szanse na pracę ma w Polsce pielęgniarka. Nie powoduje to jednak masowego garnięcia się do tego zawodu, mimo iż perspektywy zatrudnienia nie spadną na pewno przez przynajmniej kilka lat. W sektorze szykują się ustawowe podwyżki – nawet do kwoty 5250 zł brutto, ale dotyczyć będą one jedynie pielęgniarek z dyplomem magistra w pielęgniarstwie lub położnictwie oraz specjalizacją ( to dopiero od 2021 roku).
O ile w aptekach nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na pracowników i nic nie wskazuje na to, by mogło się to zmienić, o tyle farmaceutów szukają koncerny farmaceutyczne. Nie zawsze jest to praca badawcza. Często farmaceuci obejmują stanowiska specjalisty w dziale rozwoju czy innowacji, product managera. Coraz częściej, oczekuje się od nich wykształcenia na poziomie doktoratu. Osoba posiadająca taki poziom wykształcenia może też zarobić znacznie więcej, nawet powyżej 10 000 zł.
Kierunki, które jeszcze kilka lat temu kończyły się bezrobociem, dziś dają perspektywy. Osób, które ukończyły kierunki związane z biologią, chemią, biotechnologią, mikrobiologią, genetyką, biologią molekularną, poszukują wielkie zagraniczne koncerny i mniejsze rodzime startupy.
Ofert pracy przybywa, bo biotechnologia rozwija się w błyskawicznym tempie. Nie zawsze jednak są to oferty skoncentrowane na pracy laboratoryjnej bądź technicznej – znacznie częściej firmy poszukują sprzedawców B2B (np. oferujących analizy molekularne dedykowane rolnictwu, branży kosmetycznej czy weterynaryjnej), osób odpowiedzialnych za obsługę klienta czy prowadzenie projektów. Na takich stanowiskach niezbędna jest nie tylko wiedza merytoryczna, ale również umiejętności budowania kontaktu i utrzymywania relacji z klientami. I oczywiście chęć do tego, by zamiast pracą przy szalkach zająć się sprzedażą.
Warto reagować na drobne objawy. Ludzie często bagatelizują np. kłucie w sercu, że jest to „pogodowe”. Tymczasem mogą to być już początki miażdżycy lub innej choroby.
Zawsze trzeba mieć na podorędziu różne leki „z domowej apteki”. Czyli ziołowe. Polecam na przykład napar z serdecznika, który niweluje wiele dokuczliwych objawów i poprawia kondycję serca.